پرت كردن باران آلودگی خورشید اتومبیل

پرت كردن: باران آلودگی خورشید اتومبیل الکتریکی دنیای خودرو

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی راز سرمايه‌گذاري‌هاي عجيب

بررسي ها از اقتصاد ايران نشان مي دهد که در سال هاي اخير نه تنها سرمايه گذاري در بخش هاي مولد کم کردن يافته که سرمايه ها بيشتر به بخش هاي غيرمولد سوق پيدا کرده

راز سرمايه‌گذاري‌هاي عجيب

راز سرمايه گذاري هاي عجيب

عبارات مهم : قانون

بررسي ها از اقتصاد ايران نشان مي دهد که در سال هاي اخير نه تنها سرمايه گذاري در بخش هاي مولد کم کردن يافته که سرمايه ها بيشتر به بخش هاي غيرمولد سوق پيدا کرده است تا جايي که صنايع مولد از تکاپو افتاده اند و ديگر تاب وتوان گذشته را ندارند.

راز سرمايه‌گذاري‌هاي عجيب

اين را نه فقط از آگهي هاي ريز و درشت روزنامه ها که با نگاهي به آمارها و بیانات کارشناسان و فعالان صنعتي مي توان به راحتي مشاهده کرد؛ آگهي هايي که با عنوان «نياز به سرمايه گذار با تضامين و وثايق کافي» در صفحات روزنامه ها خودنمايي مي کند، ولی همگي حکايت از اين دارند که اين سرمايه گذاري ها نيز در بخش هايي همچون واردات تجهيزات نفت، گاز و پتروشيمي و خودروهاي لوکس و برخي هم در بازارهاي طلا و مسکن بوده هست. اين آگهي هاي پرزرق وبرق روزنامه در حالي هر روز شدت بيشتري پيدا مي کند که فعالان صنعتي و اقتصادي هشدار مي دهند که به اين آگهي ها اعتماد نکنيد. اين کارشناسان همچنين با تأييد هدايت سرمايه ها به بخش هاي غيرمولد تأکيد مي کنند که شرايط اين روزهاي اقتصاد و قوانين دست وپاگيري که سد راه توليد واقعي شده، علت آن شده است تا سرمايه گذاري ها در بخش تجاري و سوداگري بازده بيشتري نسبت به بخش مولد داشته باشد و توليد واقعي در حاشيه باقي بماند.

طلا
صفحات روزنامه را ورق مي زنم. به يکي از آگهي ها برمي خورم که نوشته شده است است: «سرمايه گذاري مطمئن جهت توليد». شماره اش را مي گيرم. خانمي گوشي را برمي دارد. راجع به جزئيات آگهي مي پرسم. مسئولش مي گويد اينجا کارگاه طلاسازي هست. صفر تا صد توليد در اينجا انجام مي شود. از ريخته گري گرفته تا ساخت انگشتر، نيم ست و آبکاري همگي در اين دفتر انجام مي شود. از بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران طلا مي خريم و کار مي کنيم. سود اين بستگي به گردش کار در ماه بين پنج تا هفت درصد در نوسان هست. قيمت هم بستگي به عرف بازار دارد و سقف ندارد. براي شروع کار اگر دو کيلو شمش بدهيد، بين ١٥ تا ٢١ ميليون سود دريافت مي کنيد. گارانتی هم بستگي به سرمايه متفاوت هست. به عنوان نمونه اگر سرمايه تان ٥٠٠ تا ٦٠٠ ميليون تومان باشد، سند يک ميلياردي به عنوان گارانتی داده مي شود.

واردات
به آگهي ديگري زنگ مي زنم که نياز به سرمايه گذار دارد. آقايي گوشي را برمي دارد و راجع به جزئيات اين آگهي مي گويد: «شرکت ما در حوزه واردات در بخش پتروشيمي، نفت و گاز هست. شرکت دولتي يک سري قرارداد براي خريد کالاهاي وارداتي همچون دستگاه شارژ سيلندر براي کپسول آتش نشاني، لوازم کار در ارتفاع، لوازم برقي، گازياب و کپسول آتش نشاني به ما ابلاغ کرده است و پول و سود نيز بعد از حمل، ترخيص و تحويل کالا پرداخت مي شود. رقم پروژه ها بين ٢٠ تا ١٤٠ ميليون تومان هست. پروسه خريد و تحويل پول نيز پنج تا شش ماه وقت مي برد. به سرمايه گذاري نياز است که پنج تا شش ماه روي هر کدام از پروژه ها سرمايه گذاري کند». او ادامه مي دهد پروژه ها همگي براي شرکت ملي نفت و گاز است و اگر کالا هماني باشد که آنها درخواست کرده باشند، پول پرداخت مي شود. سرمايه گذاران بابت گارانتی چک شرکتي دريافت مي کنند. پول هم به وسیله فرد مستقيما به کمپاني سازنده در آلمان حواله مي شود. سودها تفاوت دارد و هم ماهانه و هم پايان قرارداد پرداخت مي شود. تازگي نيز يک سري درخواست از کارفرمايان دولتي براي راه آهن شهري قطار مشهد داشته ايم.

خودرو
«پذيرش سرمايه گذار براي واردات و فروش ماشین از صد ميليون تا دو ميليارد تومان». اين يکي ديگر از صدها آگهي راجع به سرمايه گذاري هست. با شماره اي که زير آگهي داده شده است تماس مي گيرم. خانمي پاسخ مي دهد ماشين ها همگي وارداتي است از کيا و هيوندا گرفته تا بنز و بي ام و. نحوه فروش به صورت نقد و اقساط و با سود پنج تا شش درصد. سند ماشين شش دانگ به نام شما مي شود. چک تضمين نمايشگاه داده مي شود. بيمه نامه بدنه هم به نام شما صادر مي شود. چک هاي سود نيز ماه به ماه يا اول قرارداد يا پايان قرارداد پرداخت مي شود. قراردادها سه ماهه، شش ماهه و يک ساله است.

بررسي ها از اقتصاد ايران نشان مي دهد که در سال هاي اخير نه تنها سرمايه گذاري در بخش هاي مولد کم کردن يافته که سرمايه ها بيشتر به بخش هاي غيرمولد سوق پيدا کرده

مسکن
به شماره بعدي زنگ مي زنم. مي پرسد خودتان سرمايه گذار هستيد؟ قبلا سرمايه گذاري کرده ايد؟ چقدر سرمايه داريد که من برآن اساس صحبت کنم؟ وقتي اطلاعات را مي دهد، مي گويد دفتر ما جردن هست. نصف قيمت ملک را پول مي دهيد و دوبرابر مبلغي که پول مي گيريد سند دريافت مي کنيد با قیمت و وقت مشخص. وقتي مي پرسم اکنون با چه نرخي مي توانم سرمايه گذاري کنم، مي گويد اگر واضح بگوييد چقدر سرمايه داريد عرض مي کنم. کمي مکث مي کند و ادامه مي دهد کار ما حقوقي است و امين شما خواهيم بود. وقتي مي گويم سرمايه ام ٢٠٠ ميليون تومان هست، ادامه مي دهد با اين رقم ها نمي توانيد سرمايه گذاري کنيد و بايد بالاي ٥٠٠ ميليون تومان سرمايه داشته باشيد. در اين صورت دوبرابر آن به عنوان گارانتی سند به نامتان مي شود. سود آن نيز توافقي و سه، چهار يا پنج درصد است.

کوچ سرمايه ها
چرا در سال هاي اخير سرمايه گذاري ها بيشتر به سمت بخش هاي غيرمولد هدايت شده است است؟ سيدمحمد مهدي رئيس زاده، عضو هيئت رئيسه اتاق تهران، در پاسخ به اين سؤال «شرق» مي گويد اولا به دليل واقع شدن کشور در راه بزرگراه ابريشم از همان ابتدا بحث تجارت و ترانزيت مطرح بوده هست. ثانيا در ساليان اخير سياست گذاري ها در جهت تشويق و حمايت از صنعت و توليد به معناي واقعي نبوده است.

هرچند قوانين خوبي در سطح قانون گذاري به تصويب رسيده ولی در اجرا اعتقادي به اين عنوان حداقل در بدنه دولت نبوده و دولت ها علی رغم شعارهايي که مي دادند، روزبه روز فربه تر شدند و هزينه هاي آنها اوج و بالاتر رفت. براساس قوانين اساسي مواردي چون بهداشت و تأمين امنيت بر عهده دولت است ولی به دليل بالارفتن قيمت تمام شده است ارائه اين خدمات، صاحبان صنايع مشاهده کردند که اگر سرمايه هايشان را در بخش تجاري و سوداگري به کار مي گرفتند، بازده سريع تري داشت. به هرحال وقتي يک واحد توليدي هر روز با پرسشها حاشيه اي چون مباحث مالياتي، بانکي و زيست محيطي روبه رو مي شود، بخش مولد به حاشيه مي رود. علاوه بر اين به دليل تورم اوج در گذشته همه به سمت اخذ تسهيلات يا سرمايه گذاري هاي غيرمولد هدايت شدند و خيلي ها نيز به جاي سرمايه گذاري در صنعت، سرمايه ارزش را در بانک ها گذاشتند و سود بالايي بدون ماليات گرفتند. او با بيان اينکه حال و هواي صنعت خوش نيست، اضافه مي کند؛ البته برخي از صنايع بزرگ شرايط متفاوتي دارند؛ جهت مثال صنايع ماشین و پتروشيمي مورد حمايت هاي ويژه قرار مي گيرند ولی صنايع پايين دستي آنها حال و روز خوبي ندارند. اين در حالي است که اشتغال در صنايع پايين دستي مثل مواد غذايي، نساجي و پوشاک وجود دارد که ارزش افزوده بالايي دارند. رئيس زاده با تأکيد بر اينکه با توجه به محدوديت هاي موجود در کشور، توازن و تعادل در رشته هاي متفاوت اقتصادي نداريم، مي گويد؛ به عنوان نمونه محدوديت منابع آبي داريم ولی طرح هاي فولادي تصويب و اجرا مي شود که اگر اين منابع وارد صنعت گردشگري مي شد به مراتب بازدهي بيشتري داشتيم.

اصل عنوان به نبود برنامه ريزي و وجود نداشتن استراتژي مشخص براي اقتصاد برمي گردد. هيچ کشوري نمي تواند ادعا کند از شير مرغ تا جان آدميزاد را مي تواند توليد کند. همه کشورها يک سري اولويت ها و برنامه هاي درازمدت تعيين مي کنند و برمبناي آن تاکتيک ها، استراتژي ها، روش ها و اولويت ها را تعيين مي کنند. بخشي هم به دليل موارد زيرساختي و قانون گذاري هست. يکي از نواقص ما در ارتباط با قانون ورشکستگي است که جز قانون تجارت هست. در کشورهاي پيشرفته قوانين به طور کامل انجام مي شود و وقت ورشکستگي صنايعي که از بين مي رود ادغام مي شوند و صنعت نوپاي جديدي با شرايط جديد شکل مي گيرد ولی اين قانون در کشور ما موجود نيست. ممکن است ساليان سال ورشکستگي ها اعلام نشود و کماکان با ضرر و زيان واحد به کار خود ادامه مي دهد. در حالي که نبايد اين اتفاق بيفتد. درهمين حال اقتصاد وارد دوره رکود مي شود ولی واکنش‌ها بخش هاي اقتصادي، حاکميتي، بانک ها، شرکت مالياتي و تأمين اجتماعي متناسب با درک شرايط رکود نيست، براي همين به دنبال قیمت بالاتر مي رود و درنتيجه واحدهاي توليدي که نيازمند منابع هستند، متضرر مي شوند. بنابراين بايد در چارچوب برنامه هاي عملي نه شعاري تصميم گيري کنيم. رئيس زاده راجع به آگهي هاي موجود با عنوان پذيرش سرمايه گذار نيز اين توضيح را مي دهد؛ کسي که سرمايه گذار واقعي باشد، هرگز به اين آگهي ها اطمينان نمي کند. وقتي در سيستم هاي موجود شاهد فساد هستيم، توقع اين است که کارآفرينان و سرمايه گذاران به آگهي هاي تبليغاتي اکتفا کنند؟

راز سرمايه‌گذاري‌هاي عجيب

روزنامه شرق

بررسي ها از اقتصاد ايران نشان مي دهد که در سال هاي اخير نه تنها سرمايه گذاري در بخش هاي مولد کم کردن يافته که سرمايه ها بيشتر به بخش هاي غيرمولد سوق پيدا کرده

واژه های کلیدی: قانون | روزنامه | گارانتی | سرمايه گذاري | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs